1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Yaris Cross milionowym samochodem hybrydowym Toyoty
25 kwietnia 2022

Yaris Cross milionową hybrydą Toyoty wyprodukowaną we Yaris Cross milionową hybrydą Toyoty wyprodukowaną we Francji

83% wszystkich produkowanych w zakładzie samochodów to hybrydy

Fabryka Toyoty we Francji w ciągu 10 lat wyprodukowała milion aut hybrydowych. W 2021 roku hybrydy stanowiły 83% wszystkich samochodów, które opuściły fabrykę w Valenciennes. Zdecydowanie przeważał jeden model – Yaris Cross, którego produkcja rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku

21 kwietnia 2022 roku o godzinie 7:10 taśmę produkcyjną opuściła milionowa hybryda wyprodukowana w fabryce Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) w Valenciennes. Był to Yaris Cross Hybrid z napędem na cztery koła AWD-i, który już w najbliższym czasie trafi do nowego właściciela we Francji.

10 lat temu, a dokładniej 10 kwietnia 2012 roku, Toyota wprowadziła pełny napęd hybrydowy do miejskiego Yarisa. Zakład TMMF w Valenciennes stał się pierwszą fabryką w Europie produkującą hybrydowy model z segmentu B.

W pierwszym roku fabryka Toyoty we Francji wyprodukowała 29 856 hybryd. Samochody z napędem hybrydowym szybko zaczęły zyskiwać popularność na europejskim rynku. W 2012 roku stanowiły już 15% produkcji w TMMF, w 2018 roku przekroczyły 50%, a w 2021 roku odpowiadały już za 83% wszystkich wyprodukowanych w ciągu roku pojazdów.

„W najbliższej przyszłości nasza fabryka w całości przestawi się na produkcję hybryd. Toyota jest pionierem technologii hybrydowej, dzięki której od 10 lat TMMF intensywnie się rozwija. To dla nas prawdziwy atut. Jest to integralna część naszej strategii elektryfikacji i pozostanie w centrum naszej działalności przez kilka następnych lat” – podkreślił Jim Crosbie, prezes Toyota Motor Manufacturing France.

Czwarta generacja Toyoty Yaris i nowy Yaris Cross są wyposażone w najnowszą generację napędu hybrydowego. Auta są wyposażone w 116-konny układ napędowy oparty na 3-cylindrowym silniku o pojemności 1,5 litra pracującym w cyklu Atkinsona. Przyśpieszenie od 0 do 100 km zajmuje zaledwie 9,7 s, co zapewnia dużą przyjemność z jazdy. W porównaniu z Yarisem Hybrid poprzedniej generacji, nowy napęd hybrydowy jest mocniejszy o 16 KM, a jego zużycie paliwa i emisja CO2 zostały ograniczone o 20%.

Fabryka Toyoty w Valenciennes funkcjonuje zgodnie z zasadą „green, clean and lean”, czyli ekologicznie, niskoemisyjnie i zgodnie z zasadami lean management i Systemu Produkcyjnego Toyoty. Od 2007 roku 100% odpadów poddawanych jest tu recyklingowi. Zakład jest też samowystarczalny pod względem zapotrzebowania na wodę do produkcji samochodów i korzysta w 100% z energii odnawialnej. TMMF zamierza do 2030 roku osiągnąć neutralność węglową, a do 2040 roku całkowicie wyeliminować emisję CO2.

Toyota Motor Manufacturing France zatrudnia prawie 5000 osób i pracuje na 3 zmiany. Zakład produkuje obecnie prawie 1250 samochodów dziennie.